Domowy tonic

12:00 Kinga ⚬ Yummy Lifestyle 0 Comments

Z domowym tonikiem spotkałam się pierwszy raz kiedy mieszkałam w Poznaniu, dzięki poleceniu kolegi. W kawiarni Plan (ul. Za Groblą) serwowali wtedy espresso tonic właśnie na toniku własnej roboty i przepadłam!

Ten tonic był inny niż te dostępne w sklepie. Bardzo cytrusowy, kwaskowy, ale i słodkawy jednocześnie. Intensywny w smaku i nie aż tak goryczkowy jak te sklepowe (albo właściwie z innym rodzajem goryczki). Wspomnianemu wcześniej koledze wręczyłam zresztą w prezencie urodzinowym zestaw do zrobienia własnego toniku (btw ekipa Planu uratowała mi wtedy tyłek,  bo dostawa zawiodła i podstawowy składnik receptury nie dotarł na czas, ale dostałam jego małą porcję spod lady w kawiarni 💓), a ja pomyślałam, że sama nie będę gorsza i też przygotuję swoją wersję. Od tamtego czasu z myślą o specjalnych okazjach, ale też latem, przygotowuję go w zapasie i popijam nie tylko z espresso czy w koktajlach, ale też solo. 
 

Domowy tonic
Składniki:
baza
ok. 15g kory chinowca
ok. 25g kwasku cytrynowego
2 pałki trawy cytrynowej
skórka z 2 cytryn
skórka z 2 limonek
skórka z 1 pomarańczy
skórka z 1 czerwonego grapefruita
szczypta soli
1,5 szklanki wody
1 łyżeczka owoców jałowca
0,5 łyżeczki ziela angielskiego
kilka owoców kardamonu (lub 0,5 łyżeczki ziaren)
5-6 goździków
0,5 łyżeczki ziaren czerwonego pieprzu
1 gwiazdka anyżu
opcjonalnie dodatki np. suszona lawenda, hibiskus, suszone płatki róży 
syrop cukrowy
1,5 szklanki cukru (używam pół na pół białego i trzcinowego)
1 szklanka wody
do podania: mocno gazowana woda mineralna

 
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki bazy wkładamy do słoika, dodajemy wybrane dodatki (ja tym razem dodałam łyżkę płatków róży), zalewamy wodą i zamykamy słoik. Energicznie mieszamy i odstawiamy słoik do lodówki na min. 3 doby (raz dziennie wstrząsamy słoikiem, aby przemieszać miksturę). Przygotowujemy syrop cukrowy: do garnka wsypujemy cukier i zalewamy go wodą (jeśli robicie tonik smakowy, polecam dodać łyżkę tego samego dodatku, który był użyty w bazie, dla wzmocnienia smaku), gotujemy na średnim ogniu do całkowitego rozpuszczenia cukru, odstawiamy do całkowitego ostudzenia. Odsączamy bazę toniku na sitku, mieszamy z syropem cukrowym. Gotową zaprawę przesączamy przez filtry do kawy, żeby syrop był klarowny. Przechowujemy w lodówce. Przed podaniem mieszamy odpowiednią dla Was ilość zaprawy z mocno gazowaną, zimną wodą. Taki napój nadaje się do picia solo, do użycia w koktajlach, świetnie pasuje do tonic espresso!

SMACZNEGO!
 

A przy okazji w temacie toniku, polecę Wam odcinek podcastu mojego internetowego znajomego, Sebastiana 😁 Dowiecie się z niego trochę o historii toniku i dawnych zastosowań różnych produktów spożywczych! Miłego odsłuchu!

0 komentarze :

Daj znać co myślisz!