Seromakowiec.
Święta Bożego Narodzenia od strony kulinarnej to oprócz ryb, kapusty, grzybów, grochu i barszczu także przepyszne ciasta. Pierwsze, o którym myślę, to piernik - korzenny, miodowy, z przełamującymi te smaki kwaskowatymi powidłami śliwkowymi. A na drugim miejscu... no właśnie. Co jest na drugim miejscu - sernik czy strucla makowa bogata w bakalie? Uwielbiam serniki wszelakie - te z dodatkiem czekolady, z owocami czy klasyczny, waniliowy, ale koniecznie na kruchym spodzie (te bez spodów, podchodzą mi mniej, ale też nie kręcę nosem za bardzo ;) ) Z drugiej strony w okresie świąteczno-noworocznym makowa strucla smakuje mi jak w żadnym innym czasie. Co więc wybrać? Cóż, od teraz nie muszę już mieć takich dylematów. Połączyłam masę serową z ciastem makowym. Do sera dodałam wanilię, do maku espresso, gorzką czekoladę i Sheridan'sa. Całość tworzy wilgotne ciasto serowo-makowe, które jest równie pyszne co tradycyjny sernik i makowiec, ale nie dusi tak jak klasyczna strucla. Idealne na świąteczny stół dla niezdecydowanych :)
Seromakowiec
Składniki:
masa makowa:
- 300 g maku
- 100 g masła
- 3-4 łyżki miodu
- + opcjonalnie bakalie: rodzynki, posiekane orzechy, migdały
ciasto makowe:
- 1 tabliczka gorzkiej czekolady
- 1 espresso
- 100 ml likieru Sheridan's
- 2 żółtka
- 3-4 łyżki mąki
- 3-4 łyżki mielonych migdałów
- 100 g masła
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
masa serowa:
- 500 g zmielonego twarogu
- 1 opakowanie serka mascarpone (250 g)
- 100 g drobnego cukru
- 4 jajka (u mnie dwa jajka + 2 białka z jajek użytych do ciasta makowego)
- 1 laska wanilii
- 1 łyżka esencji waniliowej
- 3 łyżki mąki pszennej
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
Sposób przygotowania:
Mak zalewamy zimną wodą, odstawiamy na min. godzinę. Następnie gotujemy do miękkości i mielimy min. dwukrotnie. Dodajemy miód, roztopione masło oraz ewentualnie bakalie. Wszystko dokładnie mieszamy. W misce ucieramy na gładką masę żółtka i masło na ciasto makowe, dodajemy masę makową, krótko miksujemy. Następnie dodajemy zmielone migdały, kawę, likier, rozpuszczoną w kąpieli wodnej gorzką czekoladę oraz proszek do pieczenia. Masę wyłożyć do kwadratowej formy wyłożonej papierem do pieczenia (zostawić na później ok. 1/3 masy). Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 15-20 min, studzimy. Przygotowujemy masę serową. Żółtka oddzielamy od białek, a następnie ucieramy je na gładką masę z cukrem, serkiem mascarpone i ziarenkami wydrążonymi z wanilii. Do masy dodajemy twaróg i mąkę, dokładnie mieszamy. Białka ubijamy ze szczyptą soli na puszystą pianę, dodajemy do sera i delikatnie mieszamy łyżką. Masę serową wykładamy na podpieczony spód makowy, na wierzch łyżką nakładamy pozostałe ciasto. Pieczemy w 160 stopnia przez ok 1,5 h na programie "góra-dół", ustawiając na najniższym poziomie na blaszce naczynie wypełnione zimną wodą. Po upieczeniu studzimy w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem lub np. polać roztopioną czekoladą.
SMACZNEGO!
Kocham to ciasto ! Ale nigdzie nie mogłam znaleść dobrego przepisu - ten jest idealny ! :)
OdpowiedzUsuńmniaaaaaaam! zapisuję!
OdpowiedzUsuńTeż bardzo lubię to ciasto - połączenie dwóch ulubionych wypieków :)
OdpowiedzUsuńIdealny ciasto na Święta. Już się nie mogę doczekać kiedy je zrobię. ;)
OdpowiedzUsuńTotalnie inny seromakowiec, od tego jaki znam z rodzinnego domu. Intrygujący. Gdybym nie wiedziała, że zawiera mak, nigdy bym po zdjęciach tego nie zgadła :)
OdpowiedzUsuńO tak, pycha. :)
OdpowiedzUsuńSernikowbrownie, ale sernikomakowiec? Istne niebo w gębie, że już tak powiem :)
OdpowiedzUsuńGdyby nie dieta zjadłabym całą blachę !! Wygląda przepysznie- na pewno zrobię na święta :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
Kasia
Wspaniale ciasto. I jakie piekne zimowe zdjecia...urocze :)
OdpowiedzUsuńPięknie wygląda :-)
OdpowiedzUsuńwspaniale się prezentuje!! zapisuję przepis :)
OdpowiedzUsuńCzym można zamienić serek mascarpone?
OdpowiedzUsuńMożna dodać ricottę lub np kremowy serek o naturalnym smaku (ostrovia jogurtowa bardzo dobrze się nadaje)
UsuńChciałabym go upiec, proszę mi jednak doradzić czym mogę zastąpić likier?
OdpowiedzUsuńMożna go całkiem pominąć lub dodać np mleko skondensowane
UsuńDziękuję za błyskawiczną odpowiedź :) Tak właśnie myślałam o mleku, lub masie kajmakowej, a ostatecznie dodam kilka kostek czekolady karmelowej, akurat wczoraj kupiłam i zobaczymy jak to wyjdzie :D
UsuńBędę wdzięczna za informację jak wyszło :) i mile widziane będzie zdjęcie na maila kinga@yummylifestyle.pl :)
UsuńUpieczony, zjedzony :) Wyszedł bardzo dobry, ale piekłam go w większej formie i wyszedł niższy! Na pewno będę do niego wracać :) Pozdrawiam i zapraszam na blog do obejrzenia :)
Usuń